V březnu jsem se vydal na krátký jarní výlet do Lotyška. Přímý let z Prahy trvá pouhé 1,5 hodiny a časový posun v Lotyšsku je +1 hodina oproti ČR. Zpáteční letenku od Ryanairu jsem sehnal za 892 Kč.

Po večerním příletu panovalo v Lotyšsku šílené počasí. Sněžilo a byla hustá mlha. Rozhodl jsem se tedy jet rovnou z letiště na hotel. Do centra města se dostanete pohodlně autobusem za 1,15 €.

Riga je hlavní město Lotyšska a jeho historie se datuje až do 13. století. Město se nachází na břehu Baltického moře a jeho architektura je plná Art Deco budov. Kromě toho má Riga také mnoho muzeí, mezi které patří Muzeum KGB sídlící v bývalém sídle tajné policie. Vstupné do budovy je zdarma, ale doporučuji si zakoupit komentovanou prohlídku celého areálu za 10 €.

Jedním z nejznámějších míst v Rize je Dům Černohlavců stojíci na radičním náměstí. Původní budova byla za druhé světové války zničena a byla znovu postavena až v roce 1999. Dům Černohlavců je zpřístupněn pro veřejnost a vstupné pořídíte za 9 € (káva v ceně).

Během výletu do Rigy byste si neměli nechat ujít vyhlídku z Akademie věd a výstup na věž kostela sv. Petra.

Akademie věd je impozantní stavba, která je viditelná ze všech koutů města. Její vyhlídková terasa je otevřená pro veřejnost a nabízí návštěvníkům krásný výhled na město (6 €). Kostel sv. Petra je dalším must-see památkou v Rize. Tento barokní kostel je nejvyšší budovou ve městě a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 72 m (9 €).

Další den jsem se rozhodl pro výlet vlakem do přímořského letoviska Jūrmala, které se nachází pouhých 30 minut jízdy vlakem od hlavního města Riga (cca 3 € za zpáteční jízdenku). Jūrmala je oblíbeným místem k odpočinku a relaxaci pro místní i turisty. Městečko je obklopeno širokými písčitými plážemi, které jsou v létě plné lidí. Kromě pláží je v Jūrmale také mnoho restaurací, kaváren a obchodů. Procházet se můžete po promenádě, která vede podél pobřeží. Celkově je Jūrmala krásným místem, které stojí za návštěvu.

Poslední den v Lotyšku jsem věnoval dalšímu výletu po železnici. Tentokrát směrem do vnitrozemí a to do města Sigulda, které se nachází na samém okraji národního parku Gauja. Vlaková doprava je nejlepší a nejpohodlnější způsob jak se z Rigy dostat do Siguldy. Jízda vlakem zabere něco málo přes hodinu (cca 4 € za zpáteční jízdenku). Z nádraží se pěknou procházkou po městě dostanete k novému hradu, který byl postaven v roce 1878 (vstupné 4,5 €). V ceně vstupného je i možnost vystoupat do zámecké věže a užít si tak nádherný výhled do okolí. V areálu se také nachází zřícenina středověkého hradu, která byla ale v době mé návštěvy uzavřena.

Jednou z největších atrakcí města je lanovka na hrad Červený útes, která spojuje dva břehy údolí a vznáší se až 43 m nad zemí. Tuto atrakci jsem ale nemohl vyzkoušet, jelikož zrovna probíhala údržba lanovky.

Díky koronavirovým opatřením jsem si během mé návštěvy Lotyška užíval liduprázdných ulic a žádných front u památek. Veškeré jízdenky na vlak je možné zakoupit pohodlně přes web lotyšských železnic. Jediná záporná věc je brzký ranní odlet letadla Ryanairu do Prahy. Let byl v 6:35 hodin ráno a první autobus z města na letiště jel v 6:00 hodin. Z tohoto důvodu jsem byl nucen si na recepci hotelu objednat místní taxi (16 €).

NÁKLADY

Letenka (zpáteční)892 Kč
Ubytování141 €
Autobus z letiště1,15 €
Taxi na letiště16 €
Muzeum KGB10 €
Dům Černohlavců9 €
Věž kostela sv. Petra9 €
Vlak do Siguldy (zpáteční)3,69 €
Vlak do Jurmaly (zpáteční)2,28 €

Mohlo by se vám také líbit: